1353078652 facebook 1353078663 twitter 1353078747 linkedin youtube 1353078780 flickr

L'equip andalús que comanda Juan Luis Páez i Pepequin Orbaneja s'alça in extremis amb un títol nacional amb molts aspirants. El basc Gold Sailing de l'Iñigo Jauregui i el català Bribón - Movistar de Marc de Antonio i Sofía Bertrand tanquen el podi. L'Associació Espanyola de J80 entrega el Reconeixement de Musto als ocupants del podi.

Sotogrande ha coronat a l'equip guanyador del Campionat d'Espanya de J80. Equip que arma Pepequin Orbaneja i Juan Luís Páez ha estat el brillant guanyador d'un Campionat d'Espanya de J80 marcat per una última jornada d'infart.

El segon i tercer esgraó del podi han estat ocupats pel Gold Sailing d'Iñigo Jauregui i el català Bribón – Movistar del tàndem De Antonio i Bertrand.

L'altíssim nivell de la flota de J80 va mantenir la incògnita sobre el nom del Campió d'Espanya fins a l'última jornada

Si una cosa ha caracteritzat aquesta novena edició del Campionat d'Espanya, organitzat pel CN de Bevelle, ha estat la màxima igualtat entre la flota. Fins a tal punt ha estat renyit el podi del Nacional que 8 unitats es presentaven a la línia de sortida de l'última jornada amb aspiracions de podi.

El Gold Sailing portava l'última jornada liderant el caseller amb un avantatge de 4 punts sobre el segon classificat, el balear HM Hotels de Javier Chacartegui, i 9 sobre el Da Bruno de Paez i Orbaneja. A la seva popa, el local Vertigo de Pablo Villar quedava a 13 punts del líder i els nois de Marc De Antonio i Sogia Bertrand, Bribón - Movistar, se situaven en cinquena posició a 14 punts.

L'última jornada, amb dues proves disputades, va provocar el tomb de la classificació
Dues brillants regates finals
per part de l'equip de Juan Luis Páez –anotant un segon i un primer lloc, units a la punxada del Gold Sailing – que queia fins a la 12a posició en la primera regata del dia i anotava un 7è en la segona - i a dos vuitens del HM Hotels trencaven les apostes.

Les dues regates finals van oferir una victòria in extremis del Da Bruno, que s'alçava amb el títol nacional amb un punt de marge sobre el Gold Sailing, mentre que el Bribón – Movistar, aprofitava dues excel·lents últimes regates per escalar al tercer esgraó del podi.

Lliurament del reconeixement Musto
La cita nacional ha estat l'escenari també del Reconeixement Musto a les tres millors tripulacions d'àmbit nacional. Els tres equips que han coronat el podi han rebut per part de l'Associació Espanyola de J80 els premis amb els quals la casa nàutica Musto reconeix a les millors tripulacions del panorama nacional.

Podeu consultar la classificació sencera, aquí.

Font: Premsa Associació Espanyola J80

Les germanes Carla i Marta Munté, del CN Cambrils, es van proclamar guanyadores absolutes del Campionat d'Espanya de la Classe 29er que durant els dies 31 de març al 3 d'abril va organitzar el RCN Gran Canaria, amb 25 equips participants de 6 clubs en representació de 4 comunitats autònomes: Catalunya, Santander, Balears i Canàries.

Carla de 17 anys i Marta de 15, de l'equip Movistar - Mapfre, es van presentar a Gran Canària amb l'aval de ser les actuals Campiones del Món Femenines, títol aconseguit a Canadà l'agost del 2014. En aquest nacional 2015 van acabar enduent-s'ho tot: campiones absolutes, campiones femenines, campiones Sub19 i les dues plaques de la RFEV tant absoluta com femenina.

Les joves promeses del CN Cambrils van guanyar 7 de les 14 proves disputades, realitzant tota una exhibició en el seu debut a les Illes Canàries. El seu balanç final va ser: "Estem encantades amb tot. El camp de regates és molt bo i hem anat bé des del primer dia. Només vam tenir alguna complicació a la tercera jornada a causa d'unes ràfegues de vent"

Subcampionat absolut per a Pep Costa, de 15 anys i Santiago Alegre de 18, del CN Garraf, líders al acabar la primera jornada i arribant amb opcions de títol el quart i últim dia. "Ens hem divertit molt i aquest camp de regates amb onades grans ens ha anat molt bé per a preparar el Mundial de Gal·les de l'agost". El podi absolut, i 100% català, es va completar amb la tercera posició de Nil Mas i Fran Núñez, també del CN Garraf.

Cal destacar el subcampionat absolut en categoria femenina per part de Tània Bonilla i Núria Miró (CN el Balís). L'anterior èxit de la Tània no s'ha de buscar massa lluny, concretament, la quarta posició en el Mundial de Canadà el 2014, on va participar amb el seu company del CN el Balís, Marc Chapón.

Primers classificats Sub16 per a Jorge Cantero, de 14 anys i Néstor Vega, de 15 anys, del RCN Gran Canaria, sisens de la general absoluta "Aquest era el nostre principal objectiu i a més a més vam guanyar una de les proves. Finalment vam tenir un altre important premi, classificar-nos per al Mundial ISAF Juvenil de Malàisia a final d'any. És un gran balanç, sense dubte"

El lliurament de premis va comptar amb la presència de diferents autoritats de la zona.

Els resultats dels equips catalans que han participat en el Campionat, han estat:

1s Carla Munté / Marta Munté (CN Cambrils) – Campiones absolutes, femenines i sub19 d'Espanya
2s Pep Costa / Santiago Alegre (CN Garraf) – Subcampions d'Espanya
3s Nil Mas / Fran Núñez (CN Garraf) – 3s d'Espanya
4s Tània Bonilla / Núria Miró (CN el Balís) – Subcampiones femenines d'Espanya
5s Flavia Robles / Alexandre Boquet (CN el Balís)
7s Francesc Molné / Miquel Armengol (CN Cambrils)
8s Laura Calviño / Juan Gómez (CN el Balís)
9s Luis Oliva / Arnau Guillemat (CN Cambrils)
11s Òscar Escolano / Joan Costa (CN Garraf)
13s Albert Gelpí / Adrià Martínez (CN el Balís)
16s Pablo Núñez / Germán Gamero (CN Garraf)
17s Héctor Fernández / Fernando Piris (CN Garraf)
21s Alba Juan / Carla Juan (CN Cambrils)
22s Nico Olabarria / Marcel Torné (CN Cambrils)

Per a més informació, aquí.

Font: RCN Gran Canaria

Els regatistes del CN el Masnou aconseguien el títol nacional després de quatre intenses jornades de competició. Els germans Santi i Luis Mas continuen cultivant èxits, en aquesta ocasió ha estat en el Campionat d'Espanya de 420, aconseguint la primera posició en aigües de la badia de Cadis.

El passat dimecres 1 d'abril, la badia de Cadis donava el tret de sortida al Campionat d'Espanya de 420 amb gairebé un centenar de tripulacions en competició. En una complicada jornada inaugural en la qual la flota tan sols va poder completar una prova a causa de la intensa boira, els regatistes del CN el Masnou, Santi i Luis Mas, començaven amb força anotant la seva primera victòria parcial.

Ja en la segona jornada i, per fi, amb unes més que bones condicions per a la navegació, el tàndem català deixava clares les seves intensions segellant quatre primers en les proves disputades i col·locant-se invictes al capdavant de la classificació general, posició a la qual van aferrar-s'hi fins al final del campionat.

Tot i això, els regatistes Movistar van defensar fins al final la primera posició del podi durant les dues últimes jornades de campionat, en les quals van haver de donar el millor d'ells mateixos per a mantenir-se en el més alt. Una setzena posició que passaria a ser el seu descart, un quart, un segon i un onzè eren els parcials que s'anotaven els germans Mas en el penúltim assalt, quedant la classificació amb tot per a decidir en l'última i definitiva jornada.

Finalment, amb una nova victòria parcial i una quarta posició en la novena i desena prova de campionat, el 420 "Movistar" es proclamava dissabte Campió d'Espanya absolut amb sis punts d'avantatge sobre els segons classificats, els gallecs Adrián Domínguez i Marta Domínguez i 19 sobre les andaluses Marta Garrido i Ana Lobo, que tancaven el podi en el tercer caixó.

Els resultats aconseguits pels regatistes catalans que han participat en el Campionat d'Espanya d'enguany, han estat:

Grup Or

1s Santi Mas / Luis Mas (CN el Masnou) – Campions d'Espanya
14s Manuela Huidobro / Marta Dávila (CN el Masnou)
21s Marta Torner / Enrique Mir (CN Port d'Aro)
23s Alex Brú / Andreu Pujol (CN el Balís)
27s Paula Igual (CN el Masnou) / Marie Gehrig
28s Anna Gimeno / Irene Casañé (CV Blanes)
33s Lucas Casañé / Marc Bejar (CV Blanes)
35s Willy Pi-Suñer / Sigrfid Rovira (CN el Balís)
39s Jaime Menescal (CN el Masnou) / Nil López (CN el Balís)

Grup Plata

12s Pol Vila / Paula Amezaga (CV Blanes)
14s Daniel Vidal / Òscar Vidal (CN el Balís)
18s Miquel Sarquella / Francesc Sastre (CV Blanes)
21s Clàudia Trigo / Lucy Brugman (CN el Balís)
25s Francesca Alegre / Loreto Llobet (CN el Balís)
32s Jan Bejar / Jordi Bejar (CV Blanes)

Per a més informació, aquí.

Font: Comunicació Movistar

L'Open Internacional de Vela Olímpica de la Comunitat Valenciana, conclou amb molt bones sensacions, tant a València com a Torrevieja, gràcies a l'alta participació, i amb vistes de ser una cita important dins el calendari olímpic nacional i internacional.

A Torrevieja el poc i inestable vent, així com la pluja condicionen la quarta i última jornada. Quan la flota de Làser Standard havia arribat a l'equador de la prova, sota una intensa pluja, també s'anul·lava el grup Or en Radial, mentre que el grup Plata aguantava una mica més, tot i que va ser anul·lada.

El comitè ho va intentar en diverses ocasions i només va poder salvar una prova per als Làser Radial, pel que tanquen la seva actuació a Torrevieja amb nou proves, de les dotze previstes. Les mateixes que han completat els Standard.

Després de molts anys, el títol de Campió d'Espanya masculí de Làser Radial ha tornat a Catalunya. El regatista del CN Cambrils, Mon Cañellas, va ser el just guanyador, seguit d' Alejandro Pérez (RCN Tenerife) i Alfredo Gómez (C.AN.D. Chipiona).  En la categoria femenina, Alicia Cebrián va pujar al més alt del podi, amb Martina Reino (RCN Gran Canària) i Silvia Morales (RCN Tenerife) acompanyant-la en el podi. En categoria Sub19, triomf d'Alejandro Bethencourt en nois i Silvia Morales (RCN Tenerife) en noies.

En Làser Standard el triomf final va estar per al Txec Viktor Teply, seguit dels regatistes del RCN Gran Canària: Joaquin Blanco i Joel Rodríguez, aquest últim aconseguia el triomf en categoria Sub21, completant-se aquest podi amb Joan Cardona (RCN Palma) i Sócrates Fernández (CN El Trocadero).

El lliurament de trofeus va comptar amb diverses autoritats de la zona.

Els resultats de tots els regatistes catalans, han estat:

Làser Radial (104 participants)
2n Mon Cañellas (CN Cambrils) - Campió d'Espanya
11è Matías Sabaté (CN el Masnou)
16è Mònica Azón (CN el Masnou)
25è Victor Simó (CM Altafulla)
31è Marcelo Cairo (CN Cambrils)
33è Leandre Garcia (CN Cambrils)
35è Albert Carcellé (CM Altafulla)
51è Sergi Bernal (GEN Roses)
63è Aleix Monmany (CN Cambrils)
66è Alex Simó (CM Altafulla)
70è Diana Alborch (CN Arenys de Mar)
71è Jaime Menescal (CN el Masnou)
78è Marc Isern (GEN Roses)
89è Virginia Guillermo (CN Salou)
95è Pau Deulofeu (GEN Roses)
100è Omar Macho-Quevedo (CN Salou)

Làser Standard (27 participants)
8è Jordi Capella (GEN Roses)
12è Pau Schilt (CN Garraf)
15è Alberto Guillen (CN Cambrils)
18è Leandro Rosado (CN Bétulo)

Tots els resultats, aquí.

Font: FVCV i Flor Cerutti - entrenadora

En aigües del RCN València, a ponent de la capital del Túria, s'ha disputat l'edició del 2015 del Campionat d'Espanya de les classes RS:X, Techno 293 i Raceboard amb una inscripció rodona: cent patrons en totes les categories. Així com, la disputa del VIII Màster Golden Series per als Finn i els 2.4mR.

Pel que fa a les taules, des de Catalunya s'hi van desplaçar un quart dels efectius (25 regatistes), amb un èxit inqüestionable, ja que 12 esportistes van acabar entre els 5 primers classificats a nivell estatal. Tot i que l'element eòlic no va ser gaire esplèndid, va permetre la disputa de dotze mànigues. Els trons de veritat eren a terra, per la coincidència del campionat amb la setmana de les falles valencianes.

La quarta i última jornada va tornar a estar marcada pel vent. A València, escassos cinc nusos que van permetre que les taules poguessin completar tres proves. La flota Finn ho va intentar en vàries ocasions, però al final, el comitè de regates deixava en blanc la jornada per a la classe. En els paralímpics 2.4mR es va poder tancar el programa, tres proves, sumant així les sis previstes.

Els windsurfistes de tot Espanya que es van retrobar a València van ser els protagonistes de quatre jornades disteses i divertides. Però el podi només té tres calaixos i, al mar, els amics es converteixen en adversaris (tot i que els contenciosos a l'aigua duren poc). Els àpats oferts per l'organització han propiciat la recuperació de les forces i, naturalment, de les rialles i les bromes entre uns esportistes que, sense perdre mai el rumb de la companyonia, fan honor a l'entusiasme per l'aparell lliure.

En la classe RS:X, la lluita dels campions del monofilm absolut (amb quinze inscrits) es va saldar amb la victòria de Mateo Sanz. Va fer la plata Sergi Escandell i el bronze va ser per a Juan Manuel Moreno. En categoria femenina, cinc regatistes optaven als llorers i, finalment, el podi va quedar compost per Pilar Lamadrid, Blanca Medina i Blanca Carracedo.

Entre els tretze patrons d'RS:X 8.5, la lluita pels calaixos va ser molt més renyida. El canari Fernando Lamadrid i els catalans Ignasi Segado i Ferran Cornudella van batallar fins a la dotzena regata per a millorar les posicions. Cornudella, del CN el Balís, que a mig campionat era quart, va desallotjar Segado del bronze i, en l'última jornada, va prendre magistralment la plata a Lamadrid, que es va veure relegat al bronze. L'intractable Ángel Granda es va adjudicar l'or.

La categoria Sub17 de la classe Techno 293, amb vint-i-set patrons, va veure la proclamació d'un Campió d'Espanya que va buscar durant molts mesos la recompensa als seus esforços a la botavara: Ferran Garcia, del CM Torredembarra, va aconseguir un or difícil que el sevillà Pablo Pascual (plata a València), no li va poder prendre. Garcia, doncs, tanca la seva singladura com a Sub17 amb el màxim llorer espanyol de la seva classe. Va completar el podi el canari Javier Rodríguez.

I en la categoria Sub15 dels technos, amb vint inscrits, també va veure més catalans al podi. Guillem Segú, del CN Hospitalet – Vandellòs, acaba aquest any el periple com a Sub15 amb un subcampionat d'Espanya que és un premi a la seva progressió (supera la marca de la campanya del 2014, en què va aconseguir el bronze). Ferran Jurado, del CN Salou, el va acompanyar al podi, al tercer calaix. Aurelio Terry va arrasar al camp de regates valencià i, amb deu primers i un segon, va obtenir el metall màxim.

Els vint candidats a les corones de la classe Raceboard no se n'han sortit per batre l'home que ha fet tot primers en el Campionat d'Espanya: Àlex Buchau. El formenterenc, amb onze punts, va obrir una onada de disset unitats amb el segon classificat, Rafael Ros. Va completar el podi de les taules llargues l'alacantí Javier López.

La classe Finn, amb 6 proves completades de les 12 previstes, el triomf final va estar per a l'hongarès Zsombor Berecz, seguit del turc Alican Kapar i del català Alex Muscat, que es va penjar el bronze. Muscat es va quedar a només tres punts de la plata i deu de l'or.

Pel que respecta a la classe paralímpica 2.4mR, amb el programa complet de sis proves, avui van tancar la jornada amb tres, el vencedor va ser el cartaginès Antonio Maestre (RCR Cartagena), gràcies a la regularitat mostrada en l'última jornada (2-3-4). Per darrera igualtat màxima entre el sevillà Arturo Montes (RCM Punta Umbria) i el de Xàtiva Rafa Andarias (CN Xàtiva). Ambdós van concloure amb 13 punts, a un del cartaginès.

Els resultats de tots els catalans participants, han estat:

RS:X Masculí (15 participants)
5è Toni Bonet (CM Altafulla)
8è Eduard Garcia (CM Torredembarra)
10è Òscar Garcia (CN el Balís)

RS:X 8.5 (13 participants)
2n Ferran Cornudella (CN el Balís)
4t Ignasi Segado (CN Bétulo)
10è Daniel Cortés (CN el Balís)

Techno 293 Sub17 (27 participants)
1r Ferran Garcia (CM Torredembarra)
11a Lola Lacambra (CN Hospitalet – Vandellós)
15è Martí Serra (CN el Balís)
19è Yannick Jiménez (CN Hospitalet – Vandellós)
24è Marcos Beck (CN Hospitalet – Vandellós)
26a Julia Gómez (CN el Balís)

Techno 293 Sub15 (20 participants)
2n Guillem Segú (CN Hospitalet – Vandellós)
3r Ferran Jurado (CN Salou)
4t Ian Ferrer (CN Hospitalet – Vandellós)
10a Laura Barea (CN Hospitalet – Vandellós)
14a Mar De Arce (CN Hospitalet – Vandellós)
17a Emma Rosales (CN Hospitalet – Vandellós)
18è Víctor Gutiérrez (CN Hospitalet – Vandellós)

Raceboard (20 participants)
10è Luis Camacho (CV Blanes)
13è Jordi Vilurbina (CN Hospitalet – Vandellós)
14è Aimee Jiménez (CN Hospitalet – Vandellós)
15a Sara Barea (CN Hospitalet – Vandellós)

Finn (22 participants)
3r Alex Muscat (CN Garraf)

2.4mR (16 participants)
10è Jordi Cargol (CV Palamós)

Per a més informació, aquí. I podeu trobar imatges, aquí.

Font: Luis Miguel García – Secretari de Classe Techno 293 / RS:X, Gabinet de Comunicació FCS i Toni Colomar – Entrenador

<< Inici < Anterior 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Següent > Final >>
Pàgina 8 de 24

Aquest web utilitza cookies per obtenir dades estadístiques de la navegació dels seus usuaris. Si continua navegant, considerem que accepta el seu ús. Si vol, pot canviar les seves preferències o ampliar aquesta informació aquí To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.

EU Cookie Directive Module Information