1353078652 facebook 1353078663 twitter 1353078747 linkedin youtube 1353078780 flickr
Home \ Notícies \ Darrera jornada de l'Euro Làser Masters Cup 2012
dilluns, 23 d'abril de 2012 09:32

Darrera jornada de l'Euro Làser Masters Cup 2012

Darrera jornada de l'Euro Làser Masters Cup 2012 Ferran Bonet

Carlos Echávarri (Std) i Mónica Azón (Rd) guanyen el Eurolaser 2012.

A la jornada s'han disputat dues regates, en total s'han cobert sis mànigues amb una "meteo" difícil.

Després de l'esforç realitzat pels regatistes de l'Euro Laser Masters Cup 2012 - VI Trofeu Palafrugell - Memorial Pitus Jiménez durant la dura jornada del dissabte, els regatistes diumenge es van enfrontar una altra vegada amb una meteorologia també exigent, que va fer que les retirades i OCS fossin habituals durant la jornada. Es van disputar dues proves, amb un difícil vent procedent del segon quadrant, xaloc, que va arrencar amb una pressió de 18 nusos, per a disminuir al llarg de les proves a 12 nusos. L 'Euro Laser Masters Cup 2012 de Calella es va saldar amb 6 proves realitzades.

Tot i la dificultat de la jornada, això no va fer efecte als dos líders del Trofeu, Carlos Echavarri i Mónica Azón. Tots dos han reafirmat el seu domini absolut, sobretot Mónica Azón a la classe Radial, que va signar diumenge dos primers a les mànigues cinquena i sisena, mentre que Carlos Echávarri, en Standard, a la primera regata de diumenge va entrar sisè a la línia d'arribada, sent superat pels gallecs Alfredo Vázquez i Javier Echavarri, el valencià Javier Muñoz, el català Antoni Roig i el francès Laurent Bernaz. Això donava una mica d'emoció a les regates de Laser Standard, però a la següent màniga, Carlos Echavarri va imposar la seva autoritat, dominant de nou el camp de regates, i guanyant d'aquesta manera el seu segon Trofeu Palafrugell, en què ja va pujar al podi l'any 2009.

A les regates de la classe Radial va tenir de nou protagonisme dels francesos Luigi Santocanale que van fer un segon a la cinquena regata i Jean Marc Plante, tercer a la sisena i els catalans David Marcó, que van signar una segona plaça a la sisena regata i una cinquena a la cinquena, Oriol Cornudella amb un quart a la sisena prova i un sisè a la cinquena prova, i Oriol Martí amb parcials de setè i cinquè a les regates de diumenge i que van estar tots ells i en tot moment al damunt de les dues sèries recorregudes.

Després de les sis regates disputades en aquest Euro Laser Masters Cup 2012, a la classe Standard, en la classificació general, Carlos Echávarri ha acabat primer amb 6 punts, seguit del valencià Javier Muñoz (21 punts), que aconsegueix un podi durament treballat, quedant tercer el regatista local de Calella Antoni Roig (22 punts). En quarta posició ha estat per l'alemany Thomas W. Mueller (26 punts) i la cinquena per a l'holandès Wilmar Groennerndijk (27 punts).

A la classe Radial s'ha imposat clarament Mónica Azón amb cinc punts, completant podi amb el francès Luigi Santocanale (18 punts), i el català Oriol Cornudella (32 punts). En quarta posició ha quedat el francès Jean Marc Plante (39 punts) i en cinquè lloc l'holandès WV Almere (40 punts).

El palmarès per classificacions i categories queda de la següent manera:

Palmarès Euro Laser Masters Cup 2012-Trofeu Palafrugell-Memorial "Pitus" Jiménez
Guanyador Absolut Laser Standard: Carlos Echávarri

Guanyador Absolut Laser Radial: Mónica Azón

PODIS ABSOLUTS
Podi Absolut Làser Standard
1. - Carlos Echavarri (independent)
2. - Javier Muñoz (RCN València)
3. - Toni Roig (CV Calella)

Podi Absolut Laser Radial
1. - Mónica Azón (CN el Masnou)
2. - Luigi Santocanale (Sideral Times)
3. - Oriol Cornudella (CN el Balís)

PODIS PER CATEGORIES
Laser Standard
Podi Apprentice (35-44 anys)
1. - Carlos Echavarri (independent)
2. - Josep Anton Violan (CN Bètulo)
3. - Javier Echavarri (independent)

Podi Masters (45-54 anys)
1. - Javier Muñoz (RCN València)
2. - Toni Roig (CV Calella)
3. - Thomas W. Mueller (ESTM)

Podi Grand Masters (55-64 anys)
1. - Miguel Noger (CN el Masnou)
2. - Bart Meynendnckx (VZW Hofstade)
3. - Jacques Perret (CVN)

Laser Radial
Podi Apprentice (35-44 anys)
1. - Mònica Azón (CN el Masnou)
2. - Xavier Boluda (CN el Balís)
3. - David Marcó (CN Port d'Aro)

Podi Masters (45-54 anys)
1. - Luigi Santocanale (Sideral Times)
2. - Oriol Cornudella (CN el Balís)
3. - Jean Marc Planti (CN Nice)

Podi Grand Masters (55-64 anys)
1. - Jaap Mazereeuw (WV Almere Eknhuizen)
2. - Wattinne (La Pelle)
3. - Isabelle Arnoux (CV Marseillan)

PodioGrand Great Masters (+ 65 anys)
1. - Louis Marcon (CV Martigues)
2. - Pierre Roche (YC Antibes)
3. - Henk Witterberg (Doorrijvers)

Podi Femení
1. - Mónica Azón (CN el Masnou)
2. - Isabelle Arnoux (CV Marseillan)
3. - Silvia Ravetllat (CN el Balís)

Font: CV Calella


Aquest web utilitza cookies per obtenir dades estadístiques de la navegació dels seus usuaris. Si continua navegant, considerem que accepta el seu ús. Si vol, pot canviar les seves preferències o ampliar aquesta informació aquí To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.

EU Cookie Directive Module Information