1353078652 facebook 1353078663 twitter 1353078747 linkedin youtube 1353078780 flickr
Home \ Notícies \ Elements que es mostren per etiqueta: Campionat d'Europa
Notícies
diumenge, 6 de març de 2016 13:55

Tret de sortida al Campionat d'Europa de Finn 2016

Dissabte 05 de març de 2016, a les instal·lacions del Barcelona International Sailing Center, es va dur a terme la cerimònia d'inauguració del Campionat d'Europa de Finn que es disputa en aigües de Barcelona els pròxims 07 al 12 de març.

A l'acte vàrem comptar amb la presència del Sr. Oriol Marcé, Subdirector d'Activitats Esportives de la Generalitat de Catalunya, del Sr. Jordi Sans, Director General de la Unió de Federacions Esportives de Catalunya, del Sr. Xavier Torres, President de la Federació Catalana de Vela, de la Sra. Sònia Güell, Vicepresidenta del Reial Club Marítim de Barcelona, el Sr. Joaquim Barenys, Secretari del Reial Club Nàutic de Barcelona, de la Sra. Corinne McKenzie, Secretaria de la Classe Internacional Finn, del Sr. José Maria Van Der Ploeg, Medallista d'Or Olímpic en Finn a Barcelona '92 i del Sr. Aleix Ballester, Director de la Regata.

Tots ells van destacar, davant els gairebé 100 finnistes que participen en aquesta edició, la importància que la ciutat de Barcelona i en especial, un edifici tan espectacular i preparat com és el Barcelona International Sailing Center, disputin competicions internacionals de gran importància. També varen aprofitar el moment per a desitjar molta sort a tots els participants i bon vent!

Avui diumenge 06 de març es durà a terme la Regata d'entrenament i dilluns s'iniciaran les proves oficials. Es disputaran dues proves per dia, si la meteorologia ho permet, en un mateix camp de regates i el pròxim dissabte 12 hi haurà una primera regata amb tota la flota i per últim la Medal Race, amb el Top Ten final.

A gaudir del mar i a navegar!

El gal·lès Nicolás Huguet, la finlandesa Aleksandra Blinnikka, el balear Alejandro Buchau i el local Fernando Lamadrid, nous campions d'Europa de Raceboard 2015.

El vent de llevant va fer acte de presència aquest dissabte a la badia de Cadis per a acomiadar a la flota participant en el Campionat d'Europa de Raceboard i ho feia bufant fort, amb 20 nusos d'intensitat mitjana i ràfegues de 25, posant el punt final a un campionat just després de 5 dies de competició en els quals la flota s'enfrontava a tot tipus de vent i condicions de mar. Aquesta última jornada va donar per a tres proves més per als homes i una menys per a les dones que tancaven el campionat amb 14 proves.

Com era d'esperar, el francès Nicolás Huguet es va proclamar flamant campió d'Europa de Raceboard i també Màster, categoria en què la plata i el bronze va ser per a l'eslovac Patrick Pollak i el portuguès Pedro Corte. El gal·lès deia adéu a la badia gaditana regalant uns altres tres primers per a sumar la catorzena victòria d'un total de quinze proves, deixant-ne escapar només una essent segon.

Acompanyant a Huguet en el podi absolut, el català Toni Colomar del CN Salou, va ser el subcampió d'Europa (1r heavyweight men), i el windsurfista de Formentera, Alex Buchau, bronze absolut i campió d'Europa Grand Màster.

El regatista local Fernando Lamadrid Trueba, va ser el nou campió d'Europa Juvenil, per davant del seu principal rival, el canari Ángel Granda, subcampió juvenil. Completant el podi, l'eslovac Bohdan Molcany, 26è a la general.

El triomf en aquesta classe femenina es confirma de la mà de la finlandesa Aleksandra Blinnikk. La visitant i nova campiona d'Europa sumava 25 punts, seguida amb 29 i 31 per Domínguez, triomfadora en Veteranes, i Lamadrid, segona i tercera, respectivament.

Per últim, canvi a la classificació de Veterans masculí, categoria en la qual va guanyar el belga Patric Roelandts sobre el francès Jean Asia i el sevillà Paco Manchón, tercer.

Els regatistes catalans que van participar en aquest Europeu de Raceboard, han estat:

Subcampió d'Europa - Toni Colomar (CN Salou)
31è – Luis Camacho (CV Blanes)
32è – Albert Berna (CN Salou)

Després de la regata va dur-se a terme la cerimònia de lliurament de premis al saló multi usos del Centre Especialitzat de Tecnificació Esportiva Badia de Cadis.

Podeu trobar tota la informació i resultats complets, aquí.

Font: Federació Andalusa de Vela

Del 30 de juny al 9 de juliol s'ha celebrat en aigües del CN Port D'Aro el Campionat Europeu Màster i Juvenil de la Classe Europa 2015 que ha estat representat per 13 nacionalitats i 160 regatistes participants.

Durant els primers dies va ser el torn dels Màsters, categoria a partir dels 35 anys, en el qual es van poder veure cares molt conegudes d'antics regatistes campions del món com Soren Johnsen o el regatista local, Paul Maes.

Les condicions meteorològiques varen acompanyar a la flota amb vents suaus i molta calor que va permetre disputar 8 proves on finalment, i per només un punt, el regatista del CN Garraf, Pol Rivas, es va adjudicar el campionat per davant de la regatista francesa Séverine Blandet. Completava el podi absolut el regatista Danès Soren Johnsen.

L'inici de la competició per a la flota juvenil va estar marcat per unes condicions de vent fort, a causa de les altes temperatures que hi ha hagut aquests dies. Amb aquestes condicions, el domini va ser pels equips nòrdics de Dinamarca i Suècia, però a mesura que avançava el campionat les condicions de vent també varen minvar donant més joc als regatistes nacionals, més especialistes amb poc vent.

Finalment el suec Albin Johnsson en masculí i la danesa Kristina Velentin en femení van ser els vencedors del campionat. Destacar també la cinquena posició de la catalana Laura Oliva del CM Torredembarra.

Medaller Juvenil

Masculí
1r SWE-10 – Albin Johnsson
2n DEN-1778 – Emil Munch
3r DEN-1657 – Mads Frokjaer

Femení
1a DEN-1787 – Anna Munch
2a SWE-3672 – Vilma Robeck
3a SWE-33 – Celina Burlin

Masculí (Sub17 - 1998)
1r DEN-99 – Kristian Valentin
2n SWE-3660 – Albin Börjesson
3r DEN-1792 – Kenneth Frederiksen

Femení (Sub17 - 1998)
1r DEN-1787 – Anna Munch
2a SWE-3672 – Vilma Robeck
3a SWE-33 – Celina Burlin

Diplomes masculí
1r SWE-10 – Albin Johnsson
2n DEN-1778 – Emil Munch
3r DEN-1657 – Mads Frokjaer
4t FRA-5664 – Guillaume Boisard
5è DEN-99 – Kristian Valentin
6è DEN-20 – Frederik Andersen
7è SWE-3660 – Albin Börjesson
8è DEN-1790 – Gustav Wantzin
9è DEN-1761 – Jacob Jungersen Hansen
10è DEN-1792 – Kenneth Frederiksen

Diplomes femení
1a DEN-1787 – Anna Munch
2a SWE-3672 – Vilma Robeck
3a SWE-33 – Celina Burlin
4a NOR-376 – Nora Johanne Brodtkorb
5a ESP-114 – Laura Oliva Vidal (CM Torredembarra)
6a SWE-66 – Ida Moss
7a SWE-22 – Hanna Johnsson
8a DEN-78 – Neel Jansen
9a DEN-88 – Maria Ravn
10a DEN-1758 – Cille Smedegaard

Medaller Màster

Absolut
1r ESP-805 Pol Rivas (CN Garraf)
2n FRA-5643 Severine Blondet
3r DEN-1789 Soren Johnsen

Absolut Femení
1a FRA-5643 Severine Blondet

Màster Masculí
1r ESP-805 Pol Rivas (CN Garraf)
2n DEN-1789 Soren Johnsen
3r POL-25 Jerzy Sztyk

Màster Femení
1a FRA-5643 Severine Blondet
2a BEL-897 Astrid Dumonceau
3a ESP-673 Maggie Alonso (CN el Masnou)

Grand Màster Masculí
1r FRA-5638 Robert Moner
2n BEL-900 Pieter Van Laer
3r FRA-450 Jean Paul Terret

Super Màster Masculí
1r ESP-70 Paul Maes (CN Port d'Aro / BRYC)
2n ESP-111 Carles Masdevall (CV Fluvià Empuriabrava)
3r FRA-5658 Yves Paix

1r Wood
BEL-891 Frederik Boone

Descobreix totes les imatges i vídeos, aquí.

Font: CN Port d'Aro

El Campionat d'Europa Iberdrola de Vela Paralímpica, que es disputarà del 21 al 26 d'octubre a València, comptarà amb la participació del Top Ten del rànquing nacional de la classe.

Al combinat de la classe 2.4mR, ha incorporat 8 regatistes al llistat final, tots ells en posicions àlgides del rànquing, entre els que s'hi troben el català Jordi Cargol, els andalusos Arturo Montes i Borja Melgarejo, el canari José Guerra, els gallecs Fran Piñero i Javier Iribarren, el valencià Manuel Sánchez i el càntabre Emilio Fernández.

A les tripulacions espanyoles s'hi sumaran en aquesta cita continental quatre membres del seleccionat francès, un austríac, dos italians i entrant en el format Open, l'arribada d'un component de l'equip brasiler.

Aquests dies, a l'antiga Base Iberdrola de València, es troba amb més activitat de la pròpia que desenvolupa l'equip nacional, amb els equips estrangers provant la mar valenciana, així com les seves característiques de navegació, agafant referències de pautes de vent, onades i corrents, en l'escenari natural sobre el que es desenvoluparà el Campionat d'Europa Iberdrola de Vela Paralímpica, que són les aigües que banyen la platja de La Malvarrosa.

Per a Alfred Buqueras, que dirigeix els entrenaments i coordina les actuacions de la resta d'equips europeus i brasiler "aquesta és una gran oportunitat per a entrenar amb els millors especialistes de la classe, compartint experiències i mesurant-se a l'aigua per a conèixer a fons el nostre nivell i possibilitats en aquest europeu, on sense dubte, estem entre els millors països del món en la classe paralímpica".

Font: RFEV

El comtat d'Ostfold a Noruega ha acollit la cita continental des del passat 25 de juliol fins l'1 d'agost, amb els espanyols Alejandro Bethencourt (RCN Arrecife) i Silvia Morales (RCN Tenerife) com a Campions d'Europa Juvenils de Làser 4.7, conquistant l'or amb autoritat, dominant des del principi el campionat.

Després d'una setmana de competició amb dies assolellats i vent de fins a 20 nusos es varen poder realitzar un total de 12 proves i 2 descarts tant en la flota femenina com en la masculina que en total sumaven més de 200 regatistes participants.

Ambdues flotes, capitanejades per Alejandro Bethencourt i Silvia Morales, varen comptar també amb la participació de regatistes catalans que varen acabar el campionat amb els següents resultats:

Masculí

18è or Marcelo Cairo (CN Cambrils)
28è or Nestor Cano (CN el Masnou)

13è plata Albert Carcellè (CM Altafulla)
34è plata Aleix Monmany (CN Coma-Ruga)
40è plata Leandre Garcia (CN Cambrils)

15è bronze Jan Urquizu (CM Altafulla)

Femení

25a or Bea Muro (CM Altafulla)
43a or Miriam Oliva (CN Cambrils)

21a plata Marta Pujol (CM Altafulla)
25a plata Judit Lleixa (CM Altafulla)

Per a més informació i resultats, aquí.

<< Inici < Anterior 1 2 3 Següent > Final >>
Pàgina 2 de 3

Aquest web utilitza cookies per obtenir dades estadístiques de la navegació dels seus usuaris. Si continua navegant, considerem que accepta el seu ús. Si vol, pot canviar les seves preferències o ampliar aquesta informació aquí To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.

EU Cookie Directive Module Information