1353078652 facebook 1353078663 twitter 1353078747 linkedin youtube 1353078780 flickr
Home \ Notícies \ Elements que es mostren per etiqueta: Campionat d'Europa
Notícies

El gal·lès Nicolás Huguet, la finlandesa Aleksandra Blinnikka, el balear Alejandro Buchau i el local Fernando Lamadrid, nous campions d'Europa de Raceboard 2015.

El vent de llevant va fer acte de presència aquest dissabte a la badia de Cadis per a acomiadar a la flota participant en el Campionat d'Europa de Raceboard i ho feia bufant fort, amb 20 nusos d'intensitat mitjana i ràfegues de 25, posant el punt final a un campionat just després de 5 dies de competició en els quals la flota s'enfrontava a tot tipus de vent i condicions de mar. Aquesta última jornada va donar per a tres proves més per als homes i una menys per a les dones que tancaven el campionat amb 14 proves.

Com era d'esperar, el francès Nicolás Huguet es va proclamar flamant campió d'Europa de Raceboard i també Màster, categoria en què la plata i el bronze va ser per a l'eslovac Patrick Pollak i el portuguès Pedro Corte. El gal·lès deia adéu a la badia gaditana regalant uns altres tres primers per a sumar la catorzena victòria d'un total de quinze proves, deixant-ne escapar només una essent segon.

Acompanyant a Huguet en el podi absolut, el català Toni Colomar del CN Salou, va ser el subcampió d'Europa (1r heavyweight men), i el windsurfista de Formentera, Alex Buchau, bronze absolut i campió d'Europa Grand Màster.

El regatista local Fernando Lamadrid Trueba, va ser el nou campió d'Europa Juvenil, per davant del seu principal rival, el canari Ángel Granda, subcampió juvenil. Completant el podi, l'eslovac Bohdan Molcany, 26è a la general.

El triomf en aquesta classe femenina es confirma de la mà de la finlandesa Aleksandra Blinnikk. La visitant i nova campiona d'Europa sumava 25 punts, seguida amb 29 i 31 per Domínguez, triomfadora en Veteranes, i Lamadrid, segona i tercera, respectivament.

Per últim, canvi a la classificació de Veterans masculí, categoria en la qual va guanyar el belga Patric Roelandts sobre el francès Jean Asia i el sevillà Paco Manchón, tercer.

Els regatistes catalans que van participar en aquest Europeu de Raceboard, han estat:

Subcampió d'Europa - Toni Colomar (CN Salou)
31è – Luis Camacho (CV Blanes)
32è – Albert Berna (CN Salou)

Després de la regata va dur-se a terme la cerimònia de lliurament de premis al saló multi usos del Centre Especialitzat de Tecnificació Esportiva Badia de Cadis.

Podeu trobar tota la informació i resultats complets, aquí.

Font: Federació Andalusa de Vela

Del 30 de juny al 9 de juliol s'ha celebrat en aigües del CN Port D'Aro el Campionat Europeu Màster i Juvenil de la Classe Europa 2015 que ha estat representat per 13 nacionalitats i 160 regatistes participants.

Durant els primers dies va ser el torn dels Màsters, categoria a partir dels 35 anys, en el qual es van poder veure cares molt conegudes d'antics regatistes campions del món com Soren Johnsen o el regatista local, Paul Maes.

Les condicions meteorològiques varen acompanyar a la flota amb vents suaus i molta calor que va permetre disputar 8 proves on finalment, i per només un punt, el regatista del CN Garraf, Pol Rivas, es va adjudicar el campionat per davant de la regatista francesa Séverine Blandet. Completava el podi absolut el regatista Danès Soren Johnsen.

L'inici de la competició per a la flota juvenil va estar marcat per unes condicions de vent fort, a causa de les altes temperatures que hi ha hagut aquests dies. Amb aquestes condicions, el domini va ser pels equips nòrdics de Dinamarca i Suècia, però a mesura que avançava el campionat les condicions de vent també varen minvar donant més joc als regatistes nacionals, més especialistes amb poc vent.

Finalment el suec Albin Johnsson en masculí i la danesa Kristina Velentin en femení van ser els vencedors del campionat. Destacar també la cinquena posició de la catalana Laura Oliva del CM Torredembarra.

Medaller Juvenil

Masculí
1r SWE-10 – Albin Johnsson
2n DEN-1778 – Emil Munch
3r DEN-1657 – Mads Frokjaer

Femení
1a DEN-1787 – Anna Munch
2a SWE-3672 – Vilma Robeck
3a SWE-33 – Celina Burlin

Masculí (Sub17 - 1998)
1r DEN-99 – Kristian Valentin
2n SWE-3660 – Albin Börjesson
3r DEN-1792 – Kenneth Frederiksen

Femení (Sub17 - 1998)
1r DEN-1787 – Anna Munch
2a SWE-3672 – Vilma Robeck
3a SWE-33 – Celina Burlin

Diplomes masculí
1r SWE-10 – Albin Johnsson
2n DEN-1778 – Emil Munch
3r DEN-1657 – Mads Frokjaer
4t FRA-5664 – Guillaume Boisard
5è DEN-99 – Kristian Valentin
6è DEN-20 – Frederik Andersen
7è SWE-3660 – Albin Börjesson
8è DEN-1790 – Gustav Wantzin
9è DEN-1761 – Jacob Jungersen Hansen
10è DEN-1792 – Kenneth Frederiksen

Diplomes femení
1a DEN-1787 – Anna Munch
2a SWE-3672 – Vilma Robeck
3a SWE-33 – Celina Burlin
4a NOR-376 – Nora Johanne Brodtkorb
5a ESP-114 – Laura Oliva Vidal (CM Torredembarra)
6a SWE-66 – Ida Moss
7a SWE-22 – Hanna Johnsson
8a DEN-78 – Neel Jansen
9a DEN-88 – Maria Ravn
10a DEN-1758 – Cille Smedegaard

Medaller Màster

Absolut
1r ESP-805 Pol Rivas (CN Garraf)
2n FRA-5643 Severine Blondet
3r DEN-1789 Soren Johnsen

Absolut Femení
1a FRA-5643 Severine Blondet

Màster Masculí
1r ESP-805 Pol Rivas (CN Garraf)
2n DEN-1789 Soren Johnsen
3r POL-25 Jerzy Sztyk

Màster Femení
1a FRA-5643 Severine Blondet
2a BEL-897 Astrid Dumonceau
3a ESP-673 Maggie Alonso (CN el Masnou)

Grand Màster Masculí
1r FRA-5638 Robert Moner
2n BEL-900 Pieter Van Laer
3r FRA-450 Jean Paul Terret

Super Màster Masculí
1r ESP-70 Paul Maes (CN Port d'Aro / BRYC)
2n ESP-111 Carles Masdevall (CV Fluvià Empuriabrava)
3r FRA-5658 Yves Paix

1r Wood
BEL-891 Frederik Boone

Descobreix totes les imatges i vídeos, aquí.

Font: CN Port d'Aro

El Campionat d'Europa Iberdrola de Vela Paralímpica, que es disputarà del 21 al 26 d'octubre a València, comptarà amb la participació del Top Ten del rànquing nacional de la classe.

Al combinat de la classe 2.4mR, ha incorporat 8 regatistes al llistat final, tots ells en posicions àlgides del rànquing, entre els que s'hi troben el català Jordi Cargol, els andalusos Arturo Montes i Borja Melgarejo, el canari José Guerra, els gallecs Fran Piñero i Javier Iribarren, el valencià Manuel Sánchez i el càntabre Emilio Fernández.

A les tripulacions espanyoles s'hi sumaran en aquesta cita continental quatre membres del seleccionat francès, un austríac, dos italians i entrant en el format Open, l'arribada d'un component de l'equip brasiler.

Aquests dies, a l'antiga Base Iberdrola de València, es troba amb més activitat de la pròpia que desenvolupa l'equip nacional, amb els equips estrangers provant la mar valenciana, així com les seves característiques de navegació, agafant referències de pautes de vent, onades i corrents, en l'escenari natural sobre el que es desenvoluparà el Campionat d'Europa Iberdrola de Vela Paralímpica, que són les aigües que banyen la platja de La Malvarrosa.

Per a Alfred Buqueras, que dirigeix els entrenaments i coordina les actuacions de la resta d'equips europeus i brasiler "aquesta és una gran oportunitat per a entrenar amb els millors especialistes de la classe, compartint experiències i mesurant-se a l'aigua per a conèixer a fons el nostre nivell i possibilitats en aquest europeu, on sense dubte, estem entre els millors països del món en la classe paralímpica".

Font: RFEV

El comtat d'Ostfold a Noruega ha acollit la cita continental des del passat 25 de juliol fins l'1 d'agost, amb els espanyols Alejandro Bethencourt (RCN Arrecife) i Silvia Morales (RCN Tenerife) com a Campions d'Europa Juvenils de Làser 4.7, conquistant l'or amb autoritat, dominant des del principi el campionat.

Després d'una setmana de competició amb dies assolellats i vent de fins a 20 nusos es varen poder realitzar un total de 12 proves i 2 descarts tant en la flota femenina com en la masculina que en total sumaven més de 200 regatistes participants.

Ambdues flotes, capitanejades per Alejandro Bethencourt i Silvia Morales, varen comptar també amb la participació de regatistes catalans que varen acabar el campionat amb els següents resultats:

Masculí

18è or Marcelo Cairo (CN Cambrils)
28è or Nestor Cano (CN el Masnou)

13è plata Albert Carcellè (CM Altafulla)
34è plata Aleix Monmany (CN Coma-Ruga)
40è plata Leandre Garcia (CN Cambrils)

15è bronze Jan Urquizu (CM Altafulla)

Femení

25a or Bea Muro (CM Altafulla)
43a or Miriam Oliva (CN Cambrils)

21a plata Marta Pujol (CM Altafulla)
25a plata Judit Lleixa (CM Altafulla)

Per a més informació i resultats, aquí.

dilluns, 19 de maig de 2014 10:43

Mon Cañellas guanyador absolut de la MedSailing

El regatista de la classe Làser, Mon Cañellas, ha tornat a aconseguir la victòria per segon any consecutiu. En l'edició d'enguany de la MedSailing Meeting del CN el Balís i que ha comptat amb la participació de 350 embarcacions i 500 regatistes.

En la jornada d'ahir, amb un vent de component Est de 20 nusos d'intensitat, les flotes es van fer a la mar poc després de les 10 h del matí. A l'esplanada es respirava alegria per veure assegurada una jornada de moltes proves amb bons vents.

Va ser una bona jornada per als grans de la MedSailing, un campionat amb 18 classes que va reunir el millor de la vela catalana, acompanyada de primers noms de la vela espanyola i internacional: regatistes de Malta, Suïssa, Alemanya, Rússia i Itàlia van participar en el gran campionat de la vela del Maresme.

Mon Cañellas es va imposar en el campionat absolut de la regata, enduent-se a casa un preciós rellotge automàtic de la marca Guess Collection gràcies a la col·laboració de Eurocrono.

Els guanyadors de cada classe han estat:

J80: Great Sailing, de Jose María Van der Ploeg (CN el Balís)
Làser Radial: Mon Cañellas (CN Cambrils)
Làser 4.7: Albert Carcellé (CM Altafulla)
Làser Standard: Arturo Noguer (CN El Balís)
Europe: Oriol Vila (CN Llançà)
420: Santiago Mas/Luis Mas (CN El Masnou)
29er: Nil Mas/Oriol Mahiques (CN Garraf)
Techno 293: Ferran Corudella (CN El Balís)
RS:X: Oscar Garcia (CN El Balís)
Catamarà Interseries: Marc Verdaguer/Marina Casanovas (CN L'Estartit)
Finn: Carlos Ordoñez (CV Blanes)
Creuer ORC: Dimna, de Guillermo Díaz (CN El Balís)
Creuer RI: L'Oreig, de Martí Gelabert (CN Port d'Aro)
Creuer RI A Dos: ÍNDIA II, d'Ángel Revilla (CN Arenys de Mar)
Optimist G1: Aina Colom (CN S'Arenal)
Optimist G2: Jordi Gossage (CN Arenys de Mar)
Optimist G3: Jaume Alcover (CN El Balís)

 

En l'acte de lliurament de premis, en el qual hi van participar representants del Club Nàutic el Balís, acompanyats per Gerard Esteva, president de la Federació Catalana de Vela i Joaquim Arnó, alcalde de Caldetes d'Estrac, es va agrair la presència dels regatistes internacionals i es va destacar la tasca que tècnics, jutges i oficials de regates al costat del personal del club van realitzar per aconseguir aquest èxit organitzatiu.

El Balís ara es prepara per acollir el Campionat de Catalunya i el Campionat d'Europa de la classe J80, en el qual s'esperen un centenar de monotips al més alt nivell competitiu.

Fins a la propera edició!

Per a més informació i resultats, aquí. I gaudeix de les fotos de la regata de la mà de Luis Fernández

Font: CN el Balís

<< Inici < Anterior 1 2 3 Següent > Final >>
Pàgina 2 de 3

Aquest web utilitza cookies per obtenir dades estadístiques de la navegació dels seus usuaris. Si continua navegant, considerem que accepta el seu ús. Si vol, pot canviar les seves preferències o ampliar aquesta informació aquí To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.

EU Cookie Directive Module Information