1353078652 facebook 1353078663 twitter 1353078747 linkedin youtube 1353078780 flickr
Home \ Notícies \ Elements que es mostren per etiqueta: princesa sofia
Notícies

Una de les regates olímpiques més importants a nivell europeu és, sense cap mena de dubte, el Trofeo Princesa Sofia IBEROSTAR, que aquest any ha celebrat la seva 48º edició.  

La badia de Palma de Mallorca es va omplir de bot a bot del passat 24 de Març a aquest 1 d’Abril per acollir a més de 600 embarcacions d’arreu del món. L’última jornada del trofeu, amb vents d’entre 17 a 24 nusos de nord-est i puntes fins a 30, va tancar la reconeguda competició de vela olímpica amb 646 embarcacions i 833 regatistes de 54 països diferents. Una edició d’èxit.

Sense cap dubte, Jordi Xammar i Nico Rodríguez, el tàndem de 470 masculí, van realitzar una competició d’alta intensitat com no podia ser d’altra manera. Desprès d’una ajustada competició van poder lluitar en la medal race, reservada per les vuit millors embarcacions de la classe, per aconseguir un podi en aquesta 48º edició. Finalment, es van pujar al podi enduent-se el bronze del 48º Trofeo Princesa Sofia IBEROSTAR en classe 470 masculí.

La flota catalana que va desplaçar-se fins la illa mallorquina va ser extensa i d’alt nivell, aconseguint una edició de rècord en un any post olímpic. Aquesta va ser la totalitat de regatistes catalans amb les seves pertinents posicions:

 

470 Masculí

  • Jordi Xammar i Nico Rodríguez, del CN Cambils, bronze en la General.
  • David i Àlex Charles, del CN El Balís, 24º posició en la General.
  • Joan Herp, del RCN Barcelona, 30º posició en la General.
  • Oriol Vila i Sergi Rivera, del CN Llançà, 56º posició en la General.

 

470 Femení

  • Bàrbara Cornudella i Sara López, del CN El Balís, 10º posició en la General.
  • Aura Miquel i Andrea Doreste, del CN Vilanova i CN Port D’aro, 20º posició en la General.

 

FX

  • Carla i Marta Munté, del CN Cambrils, 9º posició en la General.  

 

FINN

  • Alex Muscat, del CN Garraf, 13º posició General.
  • Carlos Ordoñez, del Club Vela Blanes, 41º posició General.
  • David Ordoñez, del Club Vela Blanes, 54º posició General.
  • Gerardo Seeliger, del RCN Barcelona, 56º posició General.

 

LÀSER

  • Món Cañellas, del CN Cambrils, 66º posició en la General.
  • Alberto Guillén, del CN Cambrils, 86º posició en la General.

 

RADIAL

  • Laura Oliva, del CN Torredembarra, 72º posició en la General.
  • Cristina Pujol, del CN Port D’aro, 84º posició en la General.

 

NACRA17

  • Jordi Booth i Lucy Brugman, del Club Vela Palamós i CN El Balís, 24º posició en la General.
  • Marina López i Joan Carles Tonisastre, del CN Llançà, 29º posició en la General.

 

RSX

  • Toni Bonet, del CM Altafulla, 21º posició en la General.
  • Ferran Cornudella, del CN El Balís, 58º posició en la General.
  • Ignasi Segado, del CN Bétulo, 83º posició en la General.

 

DRAGON

  • Javier Scherk Serrat, del RCN Barcelona, 2º posició en la General. 

 

La tripulació càntabre gallega formada per Diego Botín i Iago López s'ha endut el bronze de la classe 49er en el 47è Trofeo Princesa Sofía IBEROSTAR. Ha estat l'únic podi espanyol en la gran regata mallorquina, que s'ha disputat durant sis dies de competició en aigües de la badia de Palma. Els catalans Jordi Xammar i Joan Herp s'han classificat vuitens en 470 M. Els francesos Billy Besson i Marie Riou, de la classe Nacra 17, han estat els guanyadors absoluts del 47è Trofeo Princesa Sofía IBEROSTAR, després de guanyar en la seva classe amb 44 punts d'avantatge sobre els subcampions.

Fins a 789 embarcacions i 1.121 regatistes de 65 països han participat en aquesta edició olímpica del Trofeo Princesa Sofía IBEROSTAR, que han organitzat el Club Nàutic S'Arenal, el Club Marítim San Antonio de la Playa, el Real Club Náutico de Palma i la Federació Balear de Vela. L'última jornada s'ha disputat amb vents lleugers i amb continus canvis de direcció i intensitat, ja que venien de terra.

En 470 M, amb un setè a la gran final reservada als millors, Jordi Xammar i Joan Herp han finalitzat vuitens la gran cita mallorquina, a la mateixa posició en què s'havien despertat en l'última jornada. Només dos punts han separat als joves catalans de la setena posició. El duo del Club Nàutic Garraf i el Reial Club Nàutic de Barcelona no anaven a disputar tot el Princesa Sofía IBEROSTAR, per a reservar-se per l'Europeu de la pròxima setmana - en el que es decidirà l'equip que representarà a Espanya als Jocs -, però a meitat de campionat van canviar d'opinió i van lluitar entre els millors. "Hem sortit a guanyar la final – ha explicat Jordi Xammar -, però hem agafat massa riscos a la sortida, i hem hagut de penalitzar-nos i tornar a agafar la sortida. Ja hem perdut totes les opcions per a estar entre els primers. Però marxem satisfets del Princesa Sofía IBEROSTAR, perquè estar en una medal race ja és molt, i la veritat és que el important és l'Europeu de la pròxima setmana".

En 49er, Diego Botín i Iago López han aconseguit mantenir la tercera posició amb la qual sortien en l'última jornada. El duo càntabre gallec es va marcar un tercer a la final de valor doble, per emportar-se el bronze de la classe amb tots els honors, acompanyant en el podi als irlandesos Ryan Seaton i Matt Mcgovern, que han estat els guanyadors, i als australians Nathan Outteridge i Iain Jensen.

Després d'adjudicar-se una quarta posició a la medal race de Nacra 17, Fernando Echávarri i Tara Pacheco han superat a la taula final als italians Vittorio Bissaro i Silvia Sicouri, però al mateix temps van ser avançats pels danesos Allan Norregaard i Anette Viborg, pel qu es van classificar finalment en la quarta posició del 47è Trofeo Princesa Sofía IBEROSTAR. El tàndem gallec canari es va quedar a només tres punts del podi de la competició balear, fet que confirmava la seva millora en el nou catamarà olímpic, en què el domini dels francesos Billy Besson i Marie Riou en aigües mallorquines ha estat sorprenent: s'emporten l'or amb fins a 44 punts d'avantatge sobre els subcampions, els austríacs Thomas Zajac i Tanja Frank. Aquest gran domini els ha valgut també per a guanyar el trofeu absolut de la regata.

La sevillana Marina Alabau va encarar la medal race de RS:X F des de la segona posició, però es va haver de conformar amb un vuitè a la gran final, un parcial que la va fer baixar fins a la quarta posició final.

Támara Echegoyen i Berta Betanzos han estat desenes en el 47è Trofeo Princesa Sofía IBEROSTAR. Les representants espanyoles a Río 2016 en la classe 49er FX han baixat una posició a la taula final després de signar un setè a la medal race.

Podis finals del 47è Trofeo Princesa Sofía IBEROSTAR i resultats dels regatistes catalans participants:

470 M
1r Mathew Belcher / Will Ryan (AUS)
2n Stu Macnay / Dave Hughes (USA)
3r Panagiotis Mantis / Pavlos Kagialis (GRE)
...
7è Jordi Xammar / Joan Herp (CN Garraf / RCN Barcelona)
35è David Charles / Alex Charles (CN el Balís)
76è Oriol Vila / Sergi Rivera (CN Llançà)

470 W
1a Agnieszka Skrzypulec / Irmina Mrozek (POL)
2a Fernanda Oliveira / Ana Barbachan (BRA)
3a Amy Seabright / Anna Carpenter (GBR)
...
30a Bàrbara Cornudella / Sara López (CN el Balís)
39a Aura Miquel / Andrea Doreste (CN Vilanova / CN Port d'Aro)
48a Sofia Toro / Nora Brugman (RCN La Coruña / CV Blanes)
52a Cristina Pujol / Laura Oliva (CN Port d'Aro / CM Torredembarra)

49er M
1r Ryan Seaton / Matt Mcgovern (IRL)
2n Nathan Outteridge / Iain Jensen (AUS )
3r Diego Botin / Iago López (ESP)
...
41è Martí Llena / Santiago Alegre (CN Garraf)

49er FX
1a Annemiek Bekkering/Annette Duetz (NED)
2a Jena Mai Hansen/Katja Steen (DEN)
3a Tina Lutz/Susann Beucke (GER)
...
26a Carla Munté / Marta Munté (CN Cambrils)

FINN
1r Josh Junior (NZL)
2n Giles Scott (GBR)
3r Tapio Nirkko (FIN)
...
30è Alejandro Muscat (CN Garraf)
62è Carlos Ordóñez (CV Blanes)

Làser STD
1r Andrew Maloney (NZL)
2n Robert Scheidt (BRA)
3r Tonci Stipanovic (CRO)
...
105è Món Cañellas (CN Cambrils)
124è Alberto Guillén (CN Cambrils)
127è Jordi Capella (GEN Roses)
139è Xavi Tous (CN Garraf)
141è Leandro Rosado (CN Bétulo)

Làser RD
1r Tuula Tenkanen (FIN)
2n Evi Van Acker (BEL)
3r Anne-Marie Rindom (DEN)

Nacra 17
1r Billy Besson / Marie Riou (FRA)
2n Thomas Zajac / Tanja Frank (AUT)
3r Allan Norregaard / Anette Viborg (DEN)
...
40a Marina López / Jordi Booth (CN Estartit / CV Palamós)

RS:X M
1r Tom Squires (GBR)
2n Pawel Tarnowski (POL)
3r Byron Kokkalanis (GRE)
...
68è Toni Bonet (CM Altafulla)

RS:X W
1a Olga Maslivets (RUS)
2a Flavia Tartaglini (ITA)
3a Lilian De Geus (NED)

2.4mR
1r Heiko Kröger (GER)
2n Damien Seguin (FRA)
3r Helena Lucas (GBR)
...
16è Jordi Cargol (CV Palamós)

Font: Comunicació Trofeo Princesa Sofía Iberostar

Les neozelandeses Joe Aleh i Polly Powire es van coronar campiones absolutes del 46è Trofeu Princesa Sofía IBEROSTAR després d'una intensa setmana de regates en la qual van demostrar ser, sense dubte, la tripulació més potent del moment de la classe 470 femení i la més regular de la flota olímpica (formada per 1.200 regatistes de 64 països) que va competir en la clàssica mallorquina des del passat dilluns fins dissabte a la tarda.

Quatre Campions Mundials
L'última jornada del Sofía IBEROSTAR, celebrada amb vents fluixos i molt ruló que oscil·lava de Xaloc (NE) a Embat (SO), es va saldar sense grans sorpreses, amb la victòria de gairebé tots els preferits, entre ells els campions del món Billy Besson i Marie Riou (França) en Nacra 17; Peter Burling i Blair Tuke (Nova Zelanda) en 49er; Giles Scott (Gran Bretanya) en Finn; i Charline Picon (França) en RS:X femení.

El francès Julien Bontemps, líder a Palma durant tota la setmana, va cedir el campionat en l'últim sospir a l'holandès Kiran Badloe, guanyador de la 'medal' i del Sofía en RS:X masculí. Ambdós van empatar a 36 punts, però el millor registre de Badloe a la regata final va marcar la diferència.

Els argentins Lucas Calabrese i Juan de la Fuente van punxar a la "medal race", però la renta que portaven a la fase final va resultar suficient per a imposar-se en 470 masculí. Per la seva banda, les germanes Maiken i Anne Julie Foght (Noruega) van haver de limitar-se a controlar a les seves adversàries per a concloure el seu pas pel Sofia amb una quarta i última prova per assegurar-se d'aquesta manera la victòria en 49er FX.

Classe paralímpica
La britànica Helena Lucas, guanyadora en la classe paralímpica 2.4 mR, va ser una de les millors regatistes del Sofia. Així ho demostra que obtingués el millor coeficient que resulta de la suma de tots els resultats (inclòs el descart) dividida pel nombre de proves, fórmula que s'utilitza per a determinar el guanyador absolut.

288 Regates
L'oficial principal de regates del Sofía IBEROSTAR, Xisco Gil, va informar que les classes olímpiques van realitzar 262 regates des de dilluns fins dissabte, el que va suposar el 96% del programa previst. A això se li han de sumar 26 mànigues disputades en els camps de les classes Dragon, 2.4mR i Kiteboarding. "Estem molt satisfets amb l'organització al mar. Els dos primers dies van ser força complicats per la meteorologia, però a partir de dimecres el temps va millorar i tot es va normalitzar. Crec que podem estar contents de la feina realitzada", va declarar Gil.

18 regatistes catalans van estar presents en aquesta edició del Trofeu Sofía IBEROSTAR, essent els seus resultats els següents:

Kiteboarding masculí (15 participants)
1r Florian Trittel (CN el Balís)

Kiteboarding femení (5 participants)
4a Nuria Gomà (CKite St. Pere Pescador)

470 masculí (79 tripulacions)
17s Jordi Xammar / Joan Herp (CN Garraf)
38s David Charles / Alex Charles (CN el Balís)

470 femení (62 tripulacions)
32s Bàrbada Cornudella / Sara López (CN el Balís)
40s Silvia Mas (CN el Masnou) / Paula Barceló
49s Agueda Suria / Nora Brugman (CV Blanes)

Finn (74 participants)
28è Alejandro Muscat (CN Garraf)

Nacra17 (56 tripulacions)
36s Marina López (CN Estartit) / Tim Shuwallow
41s Toni Rivas / Eli Llarguès (CN Garraf)

RS:X masculí (82 participants)
57è Toni Bonet (CM Altafulla)
74è Ignasi Segado (CN Bétulo)

2.4 mR (16 participants)
13è Jordi Cargol (CV Palamós)

Làser STD (164 participants)
151è Pau Schilt (CN Garraf)

Font: Trofeu Princesa Sofia

El passat dissabte 05 d'abril va finalitzar la 45a edició del Trofeu S.A.R. Princesa Sofia de classes olímpiques (quarta prova de la ISAF World Cup), que des del passat dilluns es disputava en aigües de la Badia de Palma de Mallorca. En una edició rècord de la regata mallorquina de vela olímpica, amb fins a 1.130 regatistes de 55 països.

L'holandesa Marit Bouwmeester va ser la vencedora absoluta d'aquesta quarta etapa de la Copa del Món de vela olímpica.

En 470 masculí (78 participants), amb 11 proves realitzades i un descart, el tàndem Xammar – Herp vàren ser els segons millors espanyols en la 21a posició de la general. Per la seva banda, els germans Charles van quedar en 34a posició com a cinquens millors espanyols. Or per als croats Sime Fantela i Igor Marenic, parella que també va treure partit a la seva privilegiada posició de líders.

Per a la banda femenina, amb 47 participants, Alba Bou i Julia Subirà (21a posició general) varen ser la segona millor tripulació femenina seguides de Bàrbara Cornudella i Sara López 30es classificades a la general.

Dels 82 participants que hi havia a la classe Finn, Alex Muscat no va decebre i va ser el segon millor regatista espanyol a només un punt del primer. De la classificació general va ocupar la 26a posició. El britànic Giles Scott va ser qui va ocupar la primera posició del podi en aquesta classe.

En les classes amb més participació tant a nivell general com catalana, Làser Std (144 participants) i Làser Radial (96 participants), els resultats varen ser:

Làser Std
124è Borja Mas (9è Esp.)
133è Pau Schilt (11è Esp.)
137è Xavi Tous (12è Esp.)

Làser Rd
45a Bea Muro (4a Esp.)
77a Cristina Garcia (7a Esp.)
84a Paula Soler (8a Esp.)
93a Andrea Doreste (14a Esp.)

El 49er i el 49er FX, amb mig centenar d'embarcacions en cada categoria, tampoc no va decebre. Les parelles de noies, amb les Brasilenyes Martine Soffiatti i Kahena Kunze al capdavant, Miquel – Roca i Brugman – Coro varen les segones i terceres millors regatistes espanyoles de la classe, en 23a i 44a posició de la general respectivament. El tàndem Robles – Codina, amb una 47a posició de la general es van posicionar com a 3rs espanyols i els germans Llena 5ens espanyols amb una 65a posició a la general.

Toni Bonet i Edu Garcia, participants catalans en la modalitat RS:X masculí van ser el 5è i 8è millors espanyols del Trofeu. Dels 72 regatistes participants varen ser el 54è i 66è classificat de la general. Vencedor va ser el francès Pierre le Coq, que després de recuperar el liderat divendres, va saber mantenir el seu estatus.

I per últim, la nova classe olímpica Nacra17 amb 73 participants trobem a Toni Rivas / Laia Tutzó en 24a posició (2ns Esp.), Marc Verdaguer / Marina López en 46a posició (4ts Esp.) i Eli Llargues / Fabian Escudé 66ns (5ns Esp.). En aquesta categoria, els francesos Billy Besson i Marie Riou són els que es van adjudicar la primera posició de la general.

El lliurament de premis del 45è Trofeu Princesa Sofia – ISAF Sailing World Cup Mallorca va dur-se a terme dissabte a la tarda al Museu Es Baluard de Palma, un nou espai que es va donar a conèixer entre les més de 1.500 persones de 55 països que va moure la regata mallorquina d'aquest any, entre regatistes, entrenadors, tècnics, acompanyants i periodistes.

Per a més informació i classificacions, aquí.

Ahir dilluns va arrancar amb força la 45a edició del Trofeu SAR Princesa Sofia de classes olímpiques, que fins al proper dissabte 5 d'abril es disputa a la Badia de Palma de Mallorca.

Aquest primer dia en el que es donava el tret de sortida a la quarta sèrie de la Copa del Món ISAF compta amb una participació total de 1.130 regatistes de 55 països registrats en aquesta edició de rècord. La jornada començava amb aplaçament a terra per a totes les classes. Vent fluix a primera hora del matí que, poc a poc, va anar cobrant intensitat, per a entaular-se del sud-oest amb 10 nusos de màxima i sota un cel totalment assolellat.

En 49er FX, les catalanes Aura Miquel i Silvia Roca, del CN L´Escala van desenvolupar una bona primera jornada, situant-se en la posició 17a de la combinada dels grups Groc i Blau i primeres espanyoles. En una modalitat que té mig centenar de participants. L'altra participant catalana en aquesta modalitat, Nora Brugman (tripulant de Patricia Coro) es col·loca en 38a posició (3es espanyoles). Líders d'aquest grup doble són les alemanyes Ann Kristin i Pia Sophie Wedemeyer.

Els regatistes catalans participants en la classe 49er que també compta amb una cinquantena d'embarcacions, són els tàndems Robles – Codina i Llena – Llena en 45a i 47a posició, respectivament. En aquesta classe, els espanyols Diego Botin i Pablo Turrado són els que per al moment lideren la Competició.

En la nova classe Nacra17, el tàndem format pels catalans Toni Rivas i Laia Tutzó es troben en la posició número 27 de la graella i segons espanyols. Seguits d'Elisabet Llargues i Fabian Escude en 32a posició (3rs espanyols) i de Marc Verdaguer i Marina Lòpez en 49a posició d'un total de 73 participants. Líders són l'equip francès liderat pel regatista de la America´s Cup Frank Cammas amb Sophie de Turckheim.

En la classe Finn, amb dues mànigues celebrades, el català Alex Muscat del CN el Garraf, se'n va anar fins a la posició 36 de la general combinada entre els grups Groc i Blau (82 participants), essent però, el primer espanyol de la classificació. Al capdavant s'hi troba el francès Thomas le Breton.

Els germans Charles i l'equip de Jordi Xammar i Joan Herp inicien la competició en 31a i 37a posició, respectivament en la classe 470 Masculí d'un total de 78 participants. Lideren la classificació els argentins Lucas Calabrese i Juan de la Fuente.

Pel que fa al femení de 470, amb 47 participants, la parella Cornudella – López arrenca la competició en el lloc 33 i com a terceres espanyoles i l'altra parella catalana, Bou – Subirà, 37es i quartes espanyoles. Les Ucraïneses Anna Kyselova i Anastasiya Krasko són les líders provisionals del 470 femení.

Una de les classes amb més participació és el Làser, que compta amb 144 regatistes, dels quals hi trobem en Pau Schilt (113è), en Xavi Tous (122è) i en Borja Mas (126è). I en Làser Radial, amb 96 participants, tenim a Bea Muro (44a), Cristina García (52a), Paula Soler (76a) i Andrea Dorestes (91a).

I pel que fa a les taules, en RS:X Masculí, en Toni Bonet i l'Edu García arrenquen amb una 36a i una 55a posició de la classificació general dels 72 regatistes participants totals.

Avui es celebra la segona jornada de series classificatòries en el Princesa Sofia, la quarta de les cinc cites que composen la ISAF Sailing World Cup. Es tracta de les últimes proves classificatòries, que decidiran quins són els millor equips que passen als grups or de les rondes finals, que comencen ja dimecres.

Mola sort!

Per a més informació i resultats, aquí.

Aquest web utilitza cookies per obtenir dades estadístiques de la navegació dels seus usuaris. Si continua navegant, considerem que accepta el seu ús. Si vol, pot canviar les seves preferències o ampliar aquesta informació aquí To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.

EU Cookie Directive Module Information